Strona obliczeniowa – cóż to takiego?

Strona obliczeniowa/ znormalizowana/ rozliczeniowa – takie określenie pojawia się chyba na każdej stronie internetowej firm, oferujących usługi tłumaczeń, korekty czy redakcji tekstów. O ile tłumacz czy korektor nie będzie miał problemu ze zrozumieniem tego wyrażenia, o tyle osoba niezajmująca się słowem pisanym zawodowo może mieć pewne wątpliwości, co należy pod tym pojęciem rozumieć i jak poprawnie wyliczyć cenę usługi.

Czym jest strona obliczeniowa?

Strona obliczeniowa jest określeniem przyjętej jednostki rozliczeniowej, na podstawie której wyceniana jest usługa. Najczęściej spotykane formaty stron obliczeniowych to 1800 zzs (znaków ze spacjami) i 1025 zzs. Ta druga jest podstawową jednostką obliczeniową tłumaczeń przysięgłych, rządzących się oddzielnymi prawami.

Dlaczego strona obliczeniowa, a nie strona A4?

Strona stronie nierówna. W zależności od użytej czcionki, zastosowanych marginesów, liczby i rozmiaru wstawionych obrazów czy tabel, na jednej stronie A4 może się mieścić skrajnie różna ilość tekstu. Gdyby usługi tłumaczeń, redakcji czy korekt językowych opierały się o cenę za stronę A4, osoby świadczące takie usługi prawdopodobnie dostawałyby strony tekstu, zapisanego czcionką rozmiaru 6, z zastosowanymi minimalnymi marginesami i bez jakiegokolwiek formatowania (wcięcia, punktowanie, numeracja) – im więcej wciśnie się na taką stronę, tym taniej! Na szczęście tak nie jest. Tekst może zostać dowolnie sformatowany, spisany czcionką odpowiedniej wielkości, mogą mu towarzyszyć tabele i obrazy – cena zostaje wyliczona na podstawie liczby znaków.

Skąd liczba 1800 zzs?

Liczba ta pochodzi z czasów maszyny do pisania. Na kartce formatu A4 mieściło się wówczas niezmiennie 30 linijek, po 60 znaków w każdej. W dobie komputerów, dających ogromny wybór rodzaju i rozmiaru czcionki, ręcznego ustawienia marginesów oraz dodania dodatkowych elementów, liczba 1800 przestała być taka oczywista, pozostała jednak dobrym przelicznikiem dla wszelkiego rodzaju prac edytorskich.

Jak policzyć liczbę znaków?

Program MS Word oferuje polecenie „Statystyka wyrazów”, po kliknięciu którego program sam zlicza liczbę wyrazów a także znaków użytych w tekście. Polecenie znajdziemy w zakładce Recenzja –> Sprawdzanie –> Statystyka wyrazów. W zależności od potrzeby możemy zliczyć zarówno znaki użyte w całości tekstu jak i w wybranym fragmencie – wówczas przed wybraniem polecenia statystyki wyrazów, należy zaznaczyć interesujący nas fragment. Kiedy MS Word wyliczy nam liczbę znaków ze spacjami, wystarczy podzielić ją przez liczbę znaków strony obliczeniowej (z reguły 1800 przy tekście zwykłym lub 1025 w przypadku tłumaczeń przysięgłych). Uzyskamy w ten sposób informację ile stron obliczeniowych będzie stanowiło podstawę do rozliczenia.

Uwaga!

  1. Co w przypadku tekstu, składającego się z 1801 znaków? Cóż, to już kwestia osoby wykonującej usługę. Jedni uważają, że obowiązuje zapłata za KAŻDĄ rozpoczętą stronę obliczeniową, inni skłaniają się ku opcji „połówek” – liczą za półtorej strony. Są tacy, którzy „machną ręką” na kilka dodatkowych znaków. Osobiście uważam, że jak wszędzie, tak i tu trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie wyobrażam sobie policzyć pełnej stawki za kilka dodatkowych znaków, jeśli tych znaków jest jednak znacznie więcej – skłaniam się ku opcji połówkowej.
  2. W przypadku tłumaczeń trzeba zwrócić uwagę na to, który tekst brany jest pod uwagę do obliczeń – tekst źródłowy (czyli ten, który ma zostać przetłumaczony) czy tekst docelowy (czyli efekt pracy tłumacza). Różnica często jest znacząca ze względu na różnice pomiędzy językami.
  3. Zdarzają się nieuczciwe osoby, które żerują na nieświadomości klientów. Tłumacz oferuje stawki na pierwszy rzut oka niższe niż konkurencja, jednak są to stawki za inne niż standardowe wielkości stron obliczeniowych. Przykład:

Biuro A oferuje stawkę 30 zł/ 1800 zzs

Biuro B oferuje stawkę 27 zł/ 1600 zzs

Klient w pierwszej chwili zauważy niższą stawkę biura B (27 zł). Dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się (lub przeczytaniu informacji zapisanej poniżej drobnym drukiem), dostrzeże, że jednak stawka 30 zł/ 1800 zzs jest dla niego bardziej korzystna.

Udostępnij!
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Inline